||||

Pomoc tonącemu

Tegorocznego lata mamy już końcówkę, jednak póki co doskonała pogoda nas nie opuszcza. Wrzesień ma również być bardzo ciepły. Pogoda będzie nadal zachęcała do kąpieli w jeziorach, rzekach, stawach. O tragiczne zdarzenia nad wodą nietrudno. Kąpać należy się w miejscach do tego wyznaczonych oraz strzeżonych. Jeżeli korzystamy z niestrzeżonych kąpielisk starajmy się o to aby nie kąpać się samotnie. Z powodu końca wakacji

Ratownicy WOPR

kończą pracę sezonową na kąpieliskach. Plaże staną się niestrzeżone co najmniej do czerwca przyszłego roku. Obecność ratownika, który zawsze ma czujne oko jest zawsze pomocna dla naszego bezpieczeństwa podczas kąpieli. Pod żadnym pozorem nie wolno się kąpać pod wpływem alkoholu. Najważniejsze zasady pomocy tonącemu to powiadomienie służb mundurowych. Jeżeli istnieje techniczna możliwość, tonącemu, lub potrzebującemu pomocy nad wodą podajemy w bezpieczny dla nas samych sposób, przedmiot pływający. Powinno to być coś co utrzyma tonącego na powierzchni. Może to być np. piłka do gry, duże zabawki wodne do pływania. Możemy również rzucić jakiś sznurek lub podać końcówkę długiego kija. Pamiętajmy o tym żeby samemu unikać wchodzenia do wody podczas ratowania. Jeżeli to możliwe pomagamy z brzegu. . Należy uważać aby nie przecenić swoich umiejętności. Fachową pomoc zostawmy osobom kwalifikowanym.

Ku przestrodze

We Wiśle jest całkowity zakaz kąpieli

Jest to rzeka która zbiera coroczne żniwo topielców. Nie ważne czy jest płytko, czy jest piach, po prostu najlepiej wody z Wisły gołymi stopami nie dotykać dla własnego bezpieczeństwa! Nurt we Wiśle jest bardzo silny nawet na płytkiej wodzie.

Zdjęcie podglądowe wykorzystałem z portalu pexels:

https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/niebieski-pomarancza-na-dworze-ratowac-5198217/

Podobne wpisy