Lodowiska na akwenach wodnych

Okres zimowy sprzyja korzystaniu z zamarzniętych jezior oraz stawów, które zimą zamieniają się w ślizgawki, również dla łyżwiarzy. Lód na zamarzniętych jeziorach często bywa bardzo niebezpieczny. W pierwsze mroźne dni lód jeszcze bywa cienki, może się w każdej chwili załamać pod naciskiem człowieka. Zbliżające się wolne od szkoły, czyli przerwa świąteczna, później już ferie zimowe tymbardziej będą zachęcały młodych ludzi do zabaw na lodowiskach. Niestety, nie wszędzie mamy techniczne możliwości aby skorzystać ze sztucznego obiektu sportowego, natomiast mamy bezpośredni dostęp do jeziora, stawu z którego skorzystamy jako ze ślizgawki. Korzystanie z lodowisk na jeziorze zawsze jest ryzykowne. Z zamarzniętych akwenów nie powinno się korzystać samodzielnie, osoba towarzysząca zawsze w jakiś sposób pomoże nam uniknąć utonięcia lub zaalarmować służby ratownicze.

Co należy zrobić w przypadku załamania się lodu

Połóż się płasko na wodzie i próbuj się wczołgać na spowrotem na taflę, nie panikuj. Próbuj wciąż na leżąco poruszać się w stronę brzegu. Osoba towarzysząca nie może natomiast wbiegać na lód w celu pomocy., ponieważ oczywiste jest że pod kolejną osobą tafla prawdopodobnie się ponownie załamie. Możesz spróbować podczołgać się do tonącego.

Pomocny może okazać się własny szalik lub dłuższa gałąź, podczołgaj się po tafli i drugi koniec rzuć tonącemu.

Gdy już wydostaniemy mokrego, przemarzniętego na brzeg, należy okryć go ciepłym, suchym płaszczem, nie wolno ogrzewać przy użyciu ciepłej wody.

Gdy nie masz możliwości pomóc tonącemu, natychmiast wzywaj służby ratunkowe,

Dzwoń pod nr tel. 112, 997, 998, 999,

wszystkie z tych numerów działają w całej Polsce. Bez paniki wytłumacz dokładnie operatorowi miejsce zdarzenia.

Podobne wpisy