|||||

Prądożercy w naszych domach

Koszty płatności za energię elektryczną wzrosły drastycznie. Mamy teraz okres niemalże późnej jesieni, kiedy to robi się szybko ciemno. Oczywiście jest to związane z tym że zużyjemy teraz wiele więcej energii aby oświetlić pomieszczenia mieszkalne. Na co dzień również używamy w naszych domach oraz mieszkaniach sporo sprzętu. Każdy z nich zużywa więcej lub mniej energii elektrycznej. Nie chcę również być jakimś sadystą proponującym ostatecznie wyłączanie Państwu bezpieczników. Można zaoszczędzić dosyć sporo wyłączając czuwające urządzenia z sieci.

Postaram się przedstawić krótko jak wygląda średnie, przeciętne zużycie prądu przez niektóre urządzenia domowe, które wykorzystujemy w życiu codziennym. Określę to w skali rocznego zużycia. Z tego powodu że ceny energii różnią się u poszczególnych operatorów wszystkie ewentualne obliczenia są tylko określone w przybliżeniu. Niektóre z nich zużywają naprawdę mnóstwo energii. Rekordzistami są m.in. kuchenka indukcyjna, czajnik, odkurzacz.

Pralka

Piorąca w wysokiej temperaturze również zużywa mnóstwo energii co związane jest z użyciem grzałki. Jednak w przypadku pralki na rynku są dostępne detergenty które piorą już w temperaturze 20 stopni oraz mniej.

Płyta indukcyjna

Dzisiaj jest innowacyjnym sprzętem nowoczesnej pani domu. Opcjonalnie działająca na 2 a czasami nawet 3 palniki domyślnie w ciągu 1 roku zużyje od 600 nawet do około 1000 PLN.

Lodówka

Będąca cały czas na chodzie, jej zużycie przy wysokiej klasie sprzętu to około 170- 200 zł rocznie.

Podobną kwotę zapłacimy w skali roku używając czajnika elektrycznego

Zużycie prądu przez

Zmywarkę

opcjonalnie będzie nas kosztowało około 150 zł.

Za używanie

Odbiornika TV

Nnatomiast zapłacimy średnio około 120 zł przy urządzeniu około 40 cali.

Nasza ulubiona pizza oraz zapieksa z

Mikrofali

optymalnie w ciągu roku będzie.nas kosztowała około 40 zł.

Gorzej wygląda sytuacja z

Piekarnikiem

Używając go bardzo sporadycznie 1-2x w tygodniu, temp 200, około pół godz. zapłacimy.około 120 zł rocznie.

Jedną z bardziej prądożernych maszyn domowych jest

Odkurzacz

Sprzątając opcjonalnie 3 razy w tygodniu po około 1 godzinie zapłacimy rocznie około 70 zł.

PC

Natomiast to roczny koszt około 130 zł, przy grach video, z wysokiej klasy kartą graficzną nawet sporo więcej. Znacznie tańszą alternatywą dla PC jest oczywiście Laptop, który zużywa wiele mniej energii.

Przedstawione przykłady podane są w bardzo optymalnym przybliżeniu.

Jako podgląd wykorzystałem bezpłatny

Obraz

Markus Spiske z Pixabay

Dostępny tutaj

Jeżeli chcesz żeby Twój znajomy, sąsiad, oraz inny kolega dowiedział się ile płaci za używanie poszczególnych urządzeń domowych to udostępnij ten wpis.

Podobne wpisy