|||||

Niebezpieczne lodowiska na akwenach wodnych

W Polsce od niedawna mamy w niektórych miejscach ujemne temperatury. Z tego jednak powodu że wartości mroźnych temperatur nie są wysokie to zamarznięte jeziora oraz inne lodowiska noszą na swojej powierzchni na razie cieniutką, niebezpieczną warstwę lodu. Z całą pewnością takie zamarznięte zbiorniki nie nadają się jeszcze do urządzania ślizgawek oraz spacerów.

Co robić

Jeżeli pod kimś załamał się lód?

Przede wszystkim nie wolno nam spanikować. Należy wezwać jednostki ratunkowe dzwoniąc pod numer alarmowy 112. Pod żadnym pozorem nie wchodzimy na stojąco na lodowisko. Najlepszym sposobem będzie próba podania dłuższej gałęzi lub jakiejś dostępnej w tym miejscu sznurka, linki. Można ewentualnie spróbować na leżąco podczołgać się po lodowisku.

Również apelujemy o bezpieczne zjeżdżanie na sankach, nartach z różnych górek. Koniecznie trzeba uważać w pobliżu dróg oraz rzek. W takich miejscach jest bardzo niebezpiecznie.

Z naszej strony polecamy na dzień dzisiejszy jeszcze powstrzymać się ze ślizgawek na zamarzniętych jeziorach oraz stawach. Za niedługi czas z pewnością przyjdą bardziej tęgie mrozy. Wtedy takie ślizgawki będą o wiele bezpieczniejsze.

Grafika wykorzystana w artykule: Obraz Piotr Arłukowicz z Pixabay

Powinno Wam się spodobać:

Podobne wpisy