|||

Bezpieczna Majówka

Długi Majowy weekend praktycznie już się rozpoczął. Nad bezpieczeństwem ludzi wypoczywających czuwa Policja na terenie całego kraju. Istnieje kilka zasad, które należy przestrzegać, one pozwolą nam wszystkim bezpiecznie świętować te wiosenne, majowe wspaniałe dni.
Gdy rezerwujesz nocleg

W hotelu, agroturystyce, lub innym miejscu, również Last Minute koniecznie zapamiętaj:
Kiedy oferta wygląda podejrzanie mocno atrakcyjna, należy ją zweryfikować w każdy możliwy oraz dostępny sposób.

Mocno atrakcyjne oferty bardzo często są po prostu oszustwami.
Korzystaj z oficjalnych stron hoteli, pensjonatów itp. miejsc noclegowych. Nie korzystaj z podejrzanych stron. Zaliczkę wpłać na numer konta bankowego, nigdy nie otwieraj żadnych linków, za pomocą których namawiają Cię na wpłatę pieniędzy. Zachowaj dokumentację w postaci kwitów przelewu, E-maile które wysłałeś do ogłoszeniodawcy, oraz te, które od niego otrzymałeś.
Jeżeli opuszczasz na dłużej miejsce zamieszkania

to zapamiętaj o zabezpieczeniu drzwi, okien oraz wszelkich garaży, budynków gospodarczych. Nie ułatwiaj złodziejom penetracji swojego gospodarstwa. Na okres wyjazdu również zamknij zawory od wody oraz gazu. Skontaktuj się z sąsiadem i poinformuj go aby w miarę możliwości spojrzał na Twóje gospodarstwo i interweniował w przypadku widocznych zagrożeń.
Nie chwal się za wiele na Facebook-u oraz Instagramie o fakcie dłuższego wyjazdu. Zdjęcia z wyjazdu możesz spokojnie opublikować po powrocie z wypoczynku.

Na zakupach pamiętaj

O dobrym zabezpieczeniu portfela, telefonu, kluczy od mieszkania. Trzymaj je w miejscu trudniejszego dostępu, najlepiej w kieszeni na zamek lub w torebce.
Unikaj wkładania do zewnętrznych oraz tylnych kieszeni.
Nie noś wszystkich cennych przedmiotów w jednym miejscu.
Nie zapisuj numeru PIN do karty na żadnych kartkach noszonych w portfelu lub torebce.
Mając ze sobą większą kwotę pieniędzy podziel ją na kilka kieszeni, również nie trzymaj w jednym miejscu. W przypadku ewentualnej kradzieży unikniesz utraty całej gotówki.

Kiedy wybierasz się nad wodę

To zapamiętaj w szczególności o dopilnowaniu dzieci które są z Tobą. Niespodziewna kąpiel w wodzie przy tegorocznych temperaturach będzie skrajnie niebezpieczna zarówno dla dzieci oraz dla dorosłych.
Jeżeli korzystasz ze sprzętu wodnego, zapamiętaj o sprawdzeniu stanu technicznego oraz wyposażenia ratunkowego typu koło ratunkowe oraz kapok. W takcie pływania zakładaj kamizelkę ratunkową. Poinformuj znajomych o fakcie wypoczynku nad wodą oraz wskaż lokalizację danego miejsca.

Pamiętaj również o bezpieczeństwie w czasie wypoczynku w górach.

Sprawdź nadchodzące warunki pogodowe oraz do zapowiadanej aury się przygotuj, zabierz ze sobą odpowiednią odzież, jedzenie i picie najlepiej o wysokiej wartości energetycznej.
Zaplanuj trasę wycieczki, aby domyślnie określić ilość potrzebnego czasu do jej pokonania. Ustal również inną, alternatywną drogę powrotu.
Koniecznie zabierz naładowany telefon oraz power bank. zadbaj o to aby w telefonie były zapisane numery alarmowe oraz aplikacja RATUNEK umożliwiająca określenie Twojej lokalizacji służbom ratunkowym.
Poinformuj o fakcie wypoczynku w górach najbliższych.

Zapewnijmy sobie w tym czasie pełen komfort wypoczynku. Nasza ostrożność i odpowiedzialność zadecyduje o bezpieczeństwie tych kilku wspaniałych, wiosennych dni.

Grafika i źródło informacji. KG Policji

Możesz poniżej sprawdzić:

Podobne wpisy